टोखामा आज खड्गजात्रा माईयो

 १ कार्तिक २०६७, सोमबार १६:५७   | न्यूज अफ टोखा

टोखा काठमाडौं कार्तीक १ गतेनिकै नै रोच्क तथा मनोरम जात्रा खड्गजात्रा आज बिहान सकिएको छ । 

प्रत्यक वर्ष दशैंको टिकाको भोलि पल्त अर्थात एकादशीको दिनमा यो जात्रा मनाइने गर्दछ । तलेजु मन्दिरमा हुने यो जात्रा टोखाको एक महत्वपुर्ण जात्रा मध्य एक पर्दछ । 

यो जात्रा टोखाको ईतिहाश संग निकै नै घनिष्टरुपले जोडिएको जात्रा हो।यस दिन बाँसमा फूल सजाएर निकै नै आर्कषक  र विशेष प्रकारले जात्राको लागि तयार पारिएको  बाँसको छत्र भित्र खड्ग लुकाएर मनाइने जात्रा भएकोले यस जात्रालाई खड्ग जात्रा भिनिएको हो ।१३ जना थकालिहरु संगै आएको सहयोगीहरुले उक्त छत्र समाहि दिनछन् । यस जात्रा शुरु गर्न जीवित देवी कुमारी र गणेशको आगमन नभए सम्म सुरु गरिदैन । जीवित देवी कुमारी र गणेशलाई बाजागाजा सहित सम्मान पुर्वक उनिहरुको घर बाट तलेजुको मन्दिरमा ल्याए पछि मात्रा यो जात्रा सुरु हुने क्रम अगाडी बद्छ । 

किंबदन्ती अनुसार तलेजु मन्दिरमा रहेको १३ वटा खड्ग सहितको भगवती देवी रहेकी छिन् । यी देवीलाई क्तपुर बाट ल्याएको विश्वास गरिन्छ । त्यसैले खड्गजात्रा गर्दा बाँसभित्र लुकाएर फूलैफूलको छत्रजस्तो आकृति बनाई ढाक्ने गरेको मान्छेहरु बताउँछन् ।

विजया दशमीको दिनको दिन हुने यस जात्रामा समावेश गरिने कुमारी र गणेशलाई जालीदेवता नारायण मन्दिर घुमाएर ल्याएपछि निश्चित ठाउँमा अड्याइन्छ । त्यस पछि मूलनाइकेले पूजा गर्छन् । जालीदेवता ल्याउनेहरुलाई बलिको लागि भुइफर्सी कुभिण्डो दिइन्छ । तलेजु मन्दिरको नजिक रहेका उस क्षेत्रका सुरक्षादेवता क्षेत्रपालमा लगेर्र भुइफसी काट्छन् । ओषधि हुने विश्वासले गर्दा काटिएको भुइफसी पाउन मान्छेहरु लुछाचुउँडी गर्छन् । यो हेर्न लाएको जात्रा समेट बन्दछ ।

यस कार्यक्रम पछि देंभकालिलाई अगाडी लगाएर १३ जनाले खड्गको रथ बोकी सकेसम्म दौडिदै तलेजुमन्दिर तीर अगाडि बढ्छन् । तलेजु मन्दिरमा पुगेपछि मूलनाइकेले रथमा भएको फूलमाला कुमारीलाई चढाउँछन् । र अन्य थकालीलाई एउटा एउटा माला दिन्छन् । जात्रा हेर्न आएका श्रद्धालु भक्त जनहरु लाई पनि  फूल प्रसादको रुपमा बाँडने गर्दछ । 

                                               केही थप फोटोहरु जीवित देवी कुमारी र गणेश दाँया बाट क्रमश
सर्वसाधारणहरुलाई प्रसाद दिइदै जीवित देवी कुमारी
जात्रा शुरु गर्न गरिने पूजाको लागि लाममा बस्दै थकालिहरु
मुल थकाली
खड्ग हातमा बोकि तलेजु मन्दिरबाट बाहिर निस्कदै थकालीहरु


Facebook Comments

अन्तिम अपडेट: १ कार्तिक २०६७, सोमबार १६:५७

न्यूज अफ टोखामा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई newsoftokha@gmail.com मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।  साथै हाम्रो  अनलाइन टिभी टोखा दर्शनका साथै हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

 

तपाईको प्रतिक्रिया