क्वाती पुन्ही/ लाखे नाँच…

 २८ श्रावण २०६८, शनिबार १२:५३   | न्यूज अफ टोखा

श्रावण २८ गते शनिवार-आज क्वाती पुन्ही नेवाः समुदायमा यसको विशेष महत्व रहेको छ । आज गेडागुडीका नौ थरी मिसाएर क्वाती खाने चलन छ । त्यसमा सानो केराउ ,ठुलो केराउ ,राजमा, बकुला, चना, भत्मास, सानो दाल,बोडी मिसाएर क्वाती बनाउने परम्परा रहँदै आएको छ । यसमा प्रोटिनको मात्र बढी पाइने भएकोले स्वास्थ्यको दृष्टिले निकै नै राम्रो मानिन्छ । क्वाती भिजाएर काचै खानु भन्दा पकाएर खान्दा बढी लाभदायिक हुन्छ । यसरी पकाएर खान्दा प्रोटिनको मात्र संतुलन हुने गर्दछ ।

यसै दिन देखी टोखामा लाखे नाचलाई बाहिर्याउने परम्परा रहँदै आएको छ । यस दिन देखी साँझ पख  लाखेलाई नचाई  गाउँ परिक्रमा गराउने चलन छ । टोखामा बिभिन्न दापा खलः तथा भजन खलःहरुले आ-आफ्नो लाखेहरुलाई नचाउने गर्दछ ।
यो लाखे नाँच भखरै निकालिएको दृष्य हो । यो ताजा ताजा लाखे नाँचको झलक केवल तपाई लाई मेरो तर्फबाट
Facebook Comments

अन्तिम अपडेट: २८ श्रावण २०६८, शनिबार १२:५३

न्यूज अफ टोखामा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई newsoftokha@gmail.com मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।  साथै हाम्रो  अनलाइन टिभी टोखा दर्शनका साथै हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

 

तपाईको प्रतिक्रिया