मोहनी व दशैं वहे मखु

 १५ आश्विन २०६८, आईतवार १०:५६   | न्यूज अफ टोखा

ज्वःलाःगु छुं दुसाः थुलि जक दु कि थ्व निगुलिं नखः व हे व हे इलय् लानाच्वंगु दु


रमेशकाजि स्थापितनेवाःतय् यक्व हे नखःचखः दु । नेवाःतय् थें नखःचखः झीगु देशय् मेमेगु छुं नं जातिया मदु । झी नेवाःतय् दच्छियंक हे छुं कि छुं नखःचखः, जात्रा, पर्व, मेला आदि झ्वःलिक हे वयाच्वनी । अथे जुयाः धाइनापं दु – प्यन्हुइ मपाः नखः वइ ।

नेवाःतय्गु थज्याःगु हे थीथी नखःचखः व मेला पर्व मध्ये गुलिखें मूमूगु नखःचखः व मेला पर्व नेवाः मखुपिनिगु चाड पर्व कुन्हु हे लानाच्वंगु दु अले गुलिं गुलिं जातियापिनि गोबर्द्धन पुजा धकाः सौ व बैल पुज्यायेगु चलन दु । अथेहे येँया नेवाःतय्गु तःजिगु नखः पाहांचःह्रेया कन्हय् कुन्हु नेवाःतय् त्वाःत्वाःलय् मह्रःजा नकेमाः, अले थ्वकुन्हु हे सरकारी स्तरं ‘घोडा जात्रा’ न्यायेका वयाच्वंगु दु ।
झी चथाःबलय् मेपिनि तीज पर्व हनीगु जुयाच्वंगु दु । थुकथं झीगु नखः कुन्हु हे मेपिनिगु चाड पर्व स्वत्तुमत्तुस्वानाः वयाच्वंगुलिं छखे झी दथुइ हे छगू थज्याःगु भ्रम ब्वलनाच्वंगु दु कि मेमेगु जातिं हना वयाच्वंगु व झीसं हना वयाच्वनागु नखःचखः, जात्रा, पर्व छता हे खः, खालि नां व हनेगु पहः जक पानाच्वंगु खः । मेखे सरकारी संचार माध्यमं याइगु प्रचार प्रसारया प्रभावय् लानाः झीसं नं मचायेक हे म्हपुजायात गोबर्द्धन पुजा, पाहांचःह्रेयात घोडा जात्रा, चथाःयात तीज धकाः धायेगु याना हयाच्वनागु दु । थ्वहे झ्वलय् गुलिख्य नेवाःतय्सं नेवाःतय्गु छगू तःजिगु नखः मोहनी धयागु नं मेमेगु जातिं हनीगु नखः, ‘दशैं’ खः धकाः थुइकेगु यानाहयेधुंकल । नेवाःतय्त लानाच्वंगु भ्रम मध्ये थ्व छगू तःधंगु हे भ्रम खः ।बाकीँ पुनो ब्लगबाट हेर्न यहाँ जानुहोस

Facebook Comments

अन्तिम अपडेट: १५ आश्विन २०६८, आईतवार १०:५६

न्यूज अफ टोखामा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई newsoftokha@gmail.com मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।  साथै हाम्रो  अनलाइन टिभी टोखा दर्शनका साथै हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

 

तपाईको प्रतिक्रिया