आज घ्यः चाकु सल्हु अर्थात माघे स‌ंक्रान्ति

 १ माघ २०६८, आईतवार ०८:२४   | न्यूज अफ टोखा

Photobucket
माघ १ गते आइतवार-आज घ्य चाकु सल्हु अर्थात माघे स‌ंक्रान्ति देश भर घ्युउ चाकु तरुल खाएर मनाइन्दै छ । विशेष गरी नेवाः समुदायमा यसको छुट्टै महत्व रहेको छ । विवाहित महिलाहरुले आजको दिनमा आफ्नो लोग्नीको कमाइ खान नहुने र  माईतमा गएर खानु पर्ने भन्ने मान्यता रहेको छ । यस दिन घरका मुलिले सबैको टाउँकोमा तोरिको लेत हालि दिने परम्परा गरहेको छ । त्यस पछि सम्या बजि खाने गरिन्छ जसमा चिउरा,भटमास, माछा, छोयला, तरुत, मुला, चाकु घ्युउ, तीलको लदु (हाम्वो) मिश्रित खानेकुराहरु परिवरहरु सामुहिक बसेर खाने गरिन्छ । जाडो महिना  चाकु खानाले शरिरमा न्यानो दिने काम गर्ने जनविश्वास रहन्दै आइ रहेको छ। आजको दिनमा पहिला ज्वाईहरुलाई बोलाएर भोज खुवाए पनि यस दिन भने ज्वाईहरुलाई बोलाउने गरिन्दैन ।
Facebook Comments

अन्तिम अपडेट: १ माघ २०६८, आईतवार ०८:२४

न्यूज अफ टोखामा प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई newsoftokha@gmail.com मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ ।  साथै हाम्रो  अनलाइन टिभी टोखा दर्शनका साथै हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

 

तपाईको प्रतिक्रिया